Empowering Women Entrepreneurship Programme

When July 2nd  - October 23rd 2022

Where ONLINE

 • Overview
 • Agenda
 • Програма розширення можливостей жіночого підприємництва знову відкрита для реєстрації!  🙋‍♀️

   

  Естонська рада у справах біженців у співпраці із Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» та Естонська організація «Гараж48» запрошують жінок в Україні втілити свої мрії щодо власного бізнесу та стати підприємицею!


  100 нових бізнес-ідей та 60 існуючих бізнесів будуть відібрані до участі в навчальній програмі, де вони навчаться, як розпочати бізнес та розробити стабільні мікро-підприємства, стійкі до кризи. Як мінімум 31 жінка чи бізнес-команди, очолювані жінками, які будуть відібрані журі, отримають підтримку, еквівалентну сумі від 20 000 грн до 150 000 грн разом з наставницькою підтримкою протягом шести місяців.


  З 2019 року Естонська рада у справах біженців, Запорізький благодійний фонд «Єдність» за майбутнє» та Гараж48 працювали у співпраці для того, щоб підтримати жінок у східній Україні у збільшенні доходу родин через підприємництво.

  Протягом двох років Програма розширення можливостей жіночого підприємництва показала силу та рішучість жінок, які кидають виклик складним життєвим обставинам завдяки підприємництву. Відкриваючи нові мікро- та сімейні бізнеси, які забезпечують дохід для своєї сім’ї та інших родин, вони надають роботу, життєво важливі послуги та створюють спільноту однодумиць і жінок-підприємиць у східній Україні.    


  Повномасштабне вторгнення росії та тривала війна в Україні знищили незліченну кількість життів, борючись за свою країну та свободу. 7.7 мільйонів осіб є внутрішньо переміщеними особами в Україні, оскільки вони шукали більш безпечного місця для родини. Ця програма розроблена для того, щоб підтримати українських жінок у відновленні та відбудові свого життя.


  Програма розширення можливостей жіночого підприємництва проводиться для жінок, які втратили джерела доходів для забезпечення своєї родини через війну, яка триває в Україні.


  У програмі підприємництва можуть взяти участь жінки (внутрішньо переміщені особи та місцеві жительки), які проживають у Запорізькій (підконтрольна територія), Дніпропетровській, Київській (крім м. Київ), Чернігівській, Сумській областях та внутрішньо переміщені жінки, які проживають у Полтавській, Кіровоградській, Черкаській областях.


  Відкриті воркшопи онлайн відкриті для всіх, хто зацікавлений у долученні до них та покращенні своїх знань щодо підприємництва, незалежно від того, де Ви знаходитеся – в Україні чи за кордоном.


  У програмі можуть взяти участь індивідуальні бізнес-заявки та жіночі команди (де більшість складають жінки) з новими мікро- та сімейними бізнесами або вже існуючими бізнесами. Буде проведено дві окремі програми: одна для нових бізнесів та одна для існуючих бізнесів.

   

  Програма впроваджуватиметься з липня 2022 року по квітень 2023 року. Ми хочемо підтримати нові та існуючі бізнеси, щоб вони стали успішними та стійкими до кризи через серію відкритих воркшопів для всіх бажаючих, дві інтерактивні підприємницькі програми, подання бізнес-ідей і менторську програму протягом шести місяців.  💁🏻 ВІДКРИТІ ВОРКШОПИ ДЛЯ ВСІХ БАЖАЮЧИХ

  Липень – серпень 2022 року

  Ці онлайн-воркшопи, повністю безкоштовні, щодо підриємництва та створення бізнесу відкриті для всіх бажаючих, для жінок різного віку, хто мотивований створити та розвивати мікро- або малий бізнес.


  Отримайте нові знання та розуміння, чи Ви можете займатися підприємницькою діяльністю!


  🔹 Розробка ідеї та бізнес-мислення

  2 липня, 14.00 – 17.00 GMT+2

  Як визначити проблему та розробити бізнес як вирішення цієї проблеми.

   

  🔹 Як розробити бізнес, стійкий до кризи & психологія засновника

  9 липня, 14.00 – 17.00 GMT+2

  Як на самому початку розробити бізнес, який є мобільним і гнучким до кризи?

  Як піклуватися про власне психічне здоров’я та психічне здоров’я членів команди як підприємець-початківець та під час кризи?


  🔹 Створення команди & бізнес-модель канвас

  16 липня, 14.00 – 17.00 GMT+2

  Чому і як працювати в команді для Вашого бізнесу. Управління командою та динаміка команди.

  Розробка Вашої бізнес-моделі, визначення того, хто є Вашими клієнтами.  


  🔹 Фінансові та правові аспекти для старту бізнесу

  23 липня, 14.00 – 17.00 GMT+2

  Ключові правові та фінансові аспекти для старту бізнесу.


  🔹 Брендування та маркетинг

  30 липня, 14.00 – 17.00 GMT+2

  Як створити власний бренд. Маркетингова стратегія. Інструменти маркетингу в соціальних мережах.


  🔹 Підготовка до подачі заявки з бізнес-ідеєю та презентаційні навички 

   6 серпня, 14.00 – 17.00 GMT+2

  💁🏻‍♀️ ПРОГРАМА ПІДПРИЄМНИЦТВА ДЛЯ НОВИХ БІЗНЕСІВ

  12 вересня - 2 жовтня 2022

  Протягом програми у Вас буде можливість покращити та отримати нові підприємницькі навички, дізнатися, що значить розвивати свій власний бізнес та створити першу модель Вашої послуги чи продукту. Наші досвідчені ментори будуть з Вами онлайн, щоб втілити це в реальність!


  Немає обмежень у сферах ваших бізнес-ідей: аграрний сектор, текстильна та реміснича діяльність або промисловість, послуги краси та оздоровлення, послуги у сфері харчування та кейтерінгу, а також інші напрямки та сфери діяльності.


  👩🏻 Програма підприємництва складається з наступних кроків:


  🔹 МЕНТОРСТВО на віртуальних контрольних перевірках з менторами-кураторами команд та індивідуальні зустрічі онлайн з міжнародними експертами.  


  🔹 ВОРКШОПИ будуть присвячені наступним темам:

  - розробка товарів і послуг;

  - бізнес-планування та розвиток бізнесу;

  - бухгалтерські аспекти, фінансове планування;

  - розрахунок собівартості та вартості продукції;

  - маркетинг, маркетинг у соціальних мережах, основи дизайну;

  - презентаційні навички;

  - управління командою.


  🔹 РОБОТА В КОМАНДІ


  🔹 ФІНАЛ з ЖУРІ та відбір команд, які отримають підтримку (грант) та менторство.  💁🏻‍♀️ ПРОГРАМА ПІДПРИЄМНИЦТВА ДЛЯ ІСНУЮЧИХ БІЗНЕСІВ

  3 – 23 жовтня 2022 

  Ця програма запрошує вже існуючі та працюючі мікро- та сімейні бізнеси у східній Україні, які очолюють жінки, що належать до різних вразливих груп населення з метою розширення та розвитку стійкого бізнесу.


  Програма включає менторство, воркшопи, роботу в команді, фінальну презентацію та гранти на розвиток підприємництва і менторську програму для команд-переможців.    💁🏻‍♀️ ГРАНТИ НА ПІДПРИЄМНИЦТВО ТА МЕНТОРСТВО

  Листопад 2022 – квітень 2023

  Переможці: команди та індивідуальні бізнес-заявки обох програм підприємництва – для нових та існуючих бізнесів отримають підтримку (грант). Гранти будуть надані у формі обладнання та інструментів, необхідних для старту або розвитку бізнесу.

  🔹 15 жінок – нові бізнеси отримають 20-30 000 грн. на підтримку старту бізнесу (для кожного бізнесу).

  🔹 10 команд – нові бізнеси отримають 65-85 000 грн. на підтримку старту бізнесу (для кожного бізнесу).

  🔹 6 вже існуючих бізнесів отримають 85-150 000 грн. на підтримку розвитку бізнесу (для кожного бізнесу).


  Гранти на підприємництво будуть надаватися разом з менторською програмою тривалістю шість місяців з індивідуальним менторством та воркшопами для підтримки подальшого розвитку бізнесу.  


                                                                              -- -- --

   

  РЕЄСТРАЦІЯ

  Реєстрацію на участь у програмі закрито.


  ПРОГРАМА ПІДПРИЄМНИЦТВА:

  100 команд та жінок з новими бізнес-ідеями будуть відібрані до участі в Програмі підприємництва, яка триватиме з 12 по 26 вересня.

  60 команд та жінок з вже існуючими бізнесами будуть відібрані до участі в Програмі підприємництва, яка триватиме з 3 по 16 жовтня.
  Якщо у Вас є питання щодо участі, будь ласка, зв’яжіться із Запорізьким благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» за електронною адресою: zm.ednist2021@gmail.com   або зателефонуйте:

  Київська, Сумська, Чернігівська області: 095-611-87-98 (Раїса),

  Запорізька (підконтрольна територія), Дніпропетровська, Полтавська, Кіровоградська, Черкаська області: 068-221-22-80 (Лідія).


  Долучайтеся до сторінки заходу у Фейсбуці, щоб слідкувати за оновленнями:  Програма розширення можливостей жіночого підприємництва фінансується Міністерством закородонних справ Естонії з фонду розвитку співробітництва.

   

    -- -- -- -- -- -- 🔹 -- -- --  -- -- -- 

   

  The Empowering Women Entrepreneurship Programme in Ukraine is re-open for registration! 🙋‍♀️

   

  Estonian Refugee Council in collaboration with Unity for the Future Charitable Fund and Garage48 invite women in Ukraine to build their future and realise their dreams of becoming entrepreneurs.


  100 new business ideas and 60 already existing businesses will be selected to the programme to get support on getting started and developing a sustainable and crisis-resilient micro company.

  At least 31 individuals or business teams selected by the jury will benefit from support worth 20 000-150 000 UAH together with mentoring for six months.


  Since 2019, Estonian Refugee Council, Unity for the Future Charitable Fund in Zaporizhzhia and Garage48 have worked in collaboration, to support women in eastern Ukraine regaining their livelihoods through entrepreneurship.


  Over the course of 2 years, the Empowering Women program has shown the strength and determination of Ukrainian women in defying difficult odds, by launching micro- and family businesses that support their own livelihood as well as others, provide jobs, critical services and have built a community of like-minded and entrepreneurial women in eastern Ukraine.  

   

  The Russian full-scale invasion and ongoing war in Ukraine has destroyed countless number of lives as Ukrainians fight for their country and freedom. 7.7 million people are internally displaced inside Ukraine as they have sought a safe place for their families. This program is designed to support Ukrainian women as they recover and rebuild their lives.

   

  The Empowering Women Entrepreneurship Programme is happening for women who have lost the means to provide income for their family due to the ongoing war in Ukraine. In the current program, women from Zaporizhzhia, Dnipropetrovsk, Poltava, Chernihiv, Sumy, Kyiv (excluding Kyiv city), Kirovohrad and Cherkasy oblasts can apply to enter the entrepreneurship program. Online open workshops, however, are open to everyone interested to join and improve their knowledge of entrepreneurship.  


  Both individuals and teams of women with new micro- and family business ideas or already existing businesses are eligible for participation. Two separate programmes will take place: one for new businesses and one for existing businesses.

   

  The program is taking place from July 2022 until April 2023. Through a series of open workshops, two interactive entrepreneurship programmes, submission of business plans and a mentoring programme lasting 6 months, we want to support new and existing businesses in becoming sustainable and crisis-resilient.

   


  💁🏻‍♀️ OPEN WORKSHOPS

  July-August 2022

  Online and completely free workshops on entrepreneurship and business creation are meant for women of all ages to get new knowledge and see if entrepreneurship could be something for you. In spite of where you are located right now - in Ukraine or abroad.


  🔹 INSPIRATION SESSION, IDEATION & DESIGN THINKING

  July 2nd ︱14.00-17.00 (GMT+2)

  How to understand a problem and build a business as a solution around it. How to find your business idea?

   

  🔹HOW TO DESIGN A CRISIS-RESILIENT BUSINESS & FOUNDER MENTAL HEALTH

  July 9th ︱14.00-17.00 (GMT+2)

  How to develop a business from the very beginning that is mobile and adjustable to crisis?

  How to take care of your and your team’s mental health as a starting out entrepreneur and in a time of crisis?


  🔹 BUILDING A TEAM & BUSINESS MODEL CANVAS

  July 16th ︱14.00-17.00 (GMT+2)

  Why and how to put together a team for your business. Team management and team dynamics.

  Developing your business model, understanding who your customers are.


  🔹 FINANCIAL & LEGAL ASPECTS OF STARTING A BUSINESS

  July 23rd︱14.00-17.00 (GMT+2)

  Key legal and financial aspects for starting out a business.

   

  🔹 BRANDING & MARKETING

  July 30th ︱14.00-17.00 (GMT+2)

  How to build your brand. Marketing strategy & marketing tools.

   

  🔹BUSINESS IDEA APPLICATION PREPARATION & PRESENTATION SKILLS

  August 6th︱14.00-17.00 (GMT+2)


   


  💁🏻‍♀️ ENTREPRENEURSHIP PROGRAMME FOR NEW BUSINESSES

  12 September - 2 October 2022

   

  This programme is welcoming individuals and teams with business ideas led by women, with the aim to create a new micro- or family business.

   

  During the program, you will have the opportunity to improve and get new entrepreneurial skills, experience what it means to develop your own business and create the first design for your service or product. Our experienced mentors will be digitally there by your side to make it real.

   

  There are no limits to the fields of your business ideas - be it agriculture, textiles & handicraft industry, beauty and wellness services, food & catering, technology etc.

   

  👩🏻 The entrepreneurship program consists of the following steps:

   

  🔹 MENTORING in virtual checkpoints with dedicated team mentors & one-on-one calls with international experts

   

  🔹 WORKSHOPS on 

  - product & service design;

  - business planning & business development;

  - accounting, financial planning;

  - costs & product prices calculation;

  - marketing, social media marketing, design basics;

  - presentation skills;

  - team management;

  - entrepreneur psychological support and mental health.

   

  🔹 TEAMWORK

   

  🔹 FINALS with JURY and selection of teams who receive support (grants) and mentoring.

   

   

  💁🏻‍♀️ ENTREPRENEURSHIP PROGRAMME FOR EXISTING BUSINESSES

  3-23 October 2022

   

  This programme is welcoming already started and working micro- and family businesses in eastern Ukraine, led by women in vulnerable conditions, with the aim to expand and develop a sustainable business.


  The programme will consist of mentoring, workshops, teamwork and final presentations, followed by entrepreneurship grants and mentoring programme for the top participants and teams.

   


  💁🏻‍♀️ ENTREPRENEURSHIP GRANTS & MENTORING

  November 2022 – April 2023


  The most successful participants and teams of the entrepreneurship programmes for both new and existing businesses will receive support (grants) from the programme. The grants are given out in the form of equipment and tools necessary to start or develop their business.


  The entrepreneurship grants go hand in hand with a mentoring programme lasting 6 months with individual mentoring and workshops supporting further business development.

   

                                                                              -- -- --

   

  REGISTRATION

  Registration to the programme is now closed.
  ENTREPRENEURSHIP PROGRAMME

  100 teams/individuals with new business ideas will be selected to the entrepreneurship programme from 12-26 September.

  60 teams/individuals with already existing business ideas will be selected to the entrepreneurship programme from 3-16 October.

   

   


  In case you have any questions about participation, please contact Zaporizhzhia Charitable Foundation Unity for the Future” at zm.ednist2021@gmail.com or calling

  For Kyivska, Sumska, Chernigivska oblasts: 095-611-87-98 (Raisa),

  For Zaporizka (government controlled area), Dnipropetrovska, Poltavska, Kigovogradska, Cherkaska oblasts: 068-221-22-80 (Lidiia).

   

   

  The Empowering Women Entrepreneurship Programme is funded by the Estonian Centre for International Development  funds. 

  12 вересня, понеділок

  Відкриття Програми

  ТРЕНІНГ. Тренінг із створення бізнес-плану, командної роботи, SWOT і бізнес-моделі. Тренерка – Мааріка Труу, ведуча Garage48 і керівниця відділу продажів і партнерства Single.Earth

  Контрольна перевірка #1


  13 вересня, вівторок

  ТРЕНІНГ: Розробка товарів і послуг

  Обідня перерва

  ТРЕНІНГ: Розробка веб-сторінки та її інструменти


  14 вересня, середа

  ТРЕНІНГ: Бюджетування, фінансове планування та фінансовий прогноз. Тренерка – Тамара Огородової, голова правління Запорізького благодійного фонду "Єдність" за майбутнє"

  ТРЕНІНГ: Розрахунок собівартості продукції, ринкової ціни та заробітної плати. Тренерка – Тамара Огородової, голова правління Запорізького благодійного фонду "Єдність" за майбутнє"

  Контрольна перевірка #2


  15 вересня, четвер

  Наставницькі сесії триватимуть цілий день

  ТРЕНІНГ: Психічне здоров’я засновниці бізнесу. Тренерка – Ольга Сушко, клінічна психологиня та засновниця b-center.org


  16 вересня, п'ятниця

  Наставницькі сесії триватимуть цілий день

  ТРЕНІНГ: Психологія та практичні навички відновлення після травми і подолання кризових ситуацій. Тренерка – Тетяна Гурська


  17-18 вересня, субота-неділя

  Індивідуальна/командна робота над бізнес-планом


  19 вересня, понеділок

  ТРЕНІНГ: Бухгалтерія для ведення бізнесу. Тренерка – Марія Видиш, фінансова менеджерка Запорізького благодійного фонду "Єдність" за майбутнє"

  ТРЕНІНГ: Правові аспекти відкриття бізнесу. Тренер – юрист Національної асоціації кредитних спілок України Олексій Трибусян

  Контрольна перевірка #3


  20 вересня, вівторок

  ТРЕНІНГ: Маркетинг. Тренерка – Марія Яроцька, співзасновниця Belka&Strelka та засновниця еко-магазину (корисна харчова еко-продукція без шкідливої упаковки) Banka Zerowaste Shop

  ТРЕНІНГ: Брендинг та соціальні медіа. Тренерка – Люсін Аяніан, креативна директорка та експертка з маркетингу

  ТРЕНІНГ: Навички презентації та пітчингу. Тренерка – Мааріка Труу, ведуча Garage48 і керівниця відділу продажів і партнерства Single.Earth


  21 вересня, середа

  Наставницькі сесії триватимуть цілий день

  ТРЕНІНГ: Міжнародні продажі

  Контрольна перевірка #4


  22 вересня, четвер

  Наставницькі сесії і вправи з пітчингу триватимуть цілий день


  23 вересня, п'ятниця

  Наставницькі сесії триватимуть цілий день

  Контрольна перевірка #5


  24 вересня, субота

  Наставницькі сесії триватимуть цілий день


  25 вересня, неділя

  23:59 Остаточний термін подання юізнес-плану


  26 вересня – 1 жовтня

  Оцінки та обговорення журі


  2 жовтня, неділя

  15:00-18:00 Церемонія нагородження  //   //   //   //   Kyiv/Tallinn time

  September 12th, Monday

  13:00-14:00 Opening of the Programme

  14:00-16:00 WORKSHOP: Business plan, teamwork, SWOT & business model canvas workshop led by

  Maarika Truu, Garage48 host and Head of Sales & Partnerships at Single.Earth

  16:00-18:00 Checkpoint #1


  September 13th, Tuesday

  10:00-12:00 WORKSHOP: Product and service design

  12:00-13:00 Lunch

  13:00-15:00 WORKSHOP: Design and webpage tools 


  September 14th, Wednesday

  10:00-12:00 WORKSHOP: Budgeting, financial planning and financial prognosis workshop led by Tamara Ogorodova, Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future

  13:00-15:00 WORKSHOP: Product cost and salaries calculations workshop led by Tamara Ogorodova, Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future

  15:00-17:00 Checkpoint #2


  September 15th, Thursday

  Mentoring sessions take place all day

  10:00-12:00 WORKSHOP: Founder mental health workshop led by Olga Sushko, Clinical Psychologist and Founder of b-center.org


  September 16th, Friday

  Mentoring sessions take place all day

  10:00-12:00 WORKSHOP: Psychology and practical skills for trauma recovery and crisis relief workshop led by Tatyana Gurskaya


  September 17th-18th, Saturday-Sunday

  Individual work


  September 19th, Monday

  10:00-12:00 WORKSHOP: Legal aspects of starting a business workshop led by Oleksii Tribusian, Lawyer advisor of the National association of credit unions of Ukraine

  13:00-15:00 WORKSHOP: Accounting workshop led by Mariia Vydish, Financial manager at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future

  16:00-18:00 Checkpoint #3


  September 20th, Tuesday

  10:00-12:00 WORKSHOP: Marketing workshop led by Maria Yarotska, Co-founder of Belka&Strelka and Founder of Banka Zerowaste Shop

  14:00-15:45 WORKSHOP: Branding and social media workshop by Lucine Ayanian, Marketing Expert and Creative Director

  16:00-17:00 Pitching and presentation skills workshop led by Maarika Truu, Garage48 host and Head of Sales & Partnerships at Single.Earth


  September 21st, Wednesday

  Mentoring sessions take place all day

  10:00-12:00 WORKSHOP: International sales platforms

  16:00-18:00 Checkpoint #4


  September 22nd, Thursday

  Mentoring sessions and pitch drills take place all day


  September 23rd, Friday

  Mentoring sessions take place all day

  16:00-18:00 Checkpoint #5


  September 24th, Saturday

  Mentoring sessions take place all day


  September 25th, Sunday

  23:59 Final submissions deadline


  September 26th-October 1st

  Jury evaluations and discussion


  October 2nd, Sunday

  15:00-18:00 Award ceremony

  WHAT IS SAID

  #G48EMPOWHER #G48UKRAINE

  THE SUPERSTARS
  The Mentors 

  Maarika Truu
  Garage48 host & mentor, Head of partnerships at Single.Earth
  Maria Yarotska
  Co-founder of Belka&Strelka and Founder of Banka Zerowaste Shop
  Tamara Ogorodova
  Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Valeriia Holierova
  Design Thinking & Customer Experience Expert, Ukrainian Startup Fund
  Mary Vydysh
  Financial manager
  Maryna Goncharenko
  America House Odessa Director
  Lucine Ayanian
  Marketing Expert and Creative Director with more than 10 years of experience in the industry
  Oleksii Tribusian
  Lawyer advisor of the National association of credit unions of Ukraine
  Alexandra Iliashenko
  Lead Mentor
  Olga Sushko
  Clinical Psychologist and Founder of b-center.org
  Liliia Holierova
  Founder at Освітній простір Міstечко
  Nataliya Nakonechna
  CEO, Co-Founder at Kick Your Tech
  Ilya Vasilyev
  UX/UI design at Aividev and Creatomus
  Julia Kravchuk
  Communications Lead at Reface
  Olga Muzykant
  Philosopher, chemist and the queen at Fabulous Skincare
  Tatyana Gurskaya
  PhD of Psychology, Psychoterapist, Head of centre of clinical psychology "Sodeistvie"
  Tetyana Sidorenko
  Marketing expert
  Anastasiia Shevchenko
  Product manager at eAgronom
  Olesya Zaluska
  Chief of Party at USAID Competitive Economy Program Ukraine, implemented by Chemonics International | Digital Transformation | Policymaking | Women Empowerment
  Olesya Malevanaya
  Chairwoman of the Board at Ukrainian Hub, Expert at Ukrainian Startup Fund
  Anna Petrova
  Founder & CEO at Startup Ukraine
  Tamara Bezljudova
  Product Manager at Pipedrive
  Tatyana Ryabchenko
  Marketing manager at PioGroup Software — EdTech software development company
  Vira Suarez
  Co-founder & Head of figuring it out at Do All Write

  Organizers

  Eero Janson
  Director at Estonian Refugee Council
  Madle Timm
  Head of Communications at Estonian Refugee Council
  Tamara Ogorodova
  Chairperson of the Board at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Oksana Drozdovska
  Communication assistant at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Lidiya Yemelyanova
  Local coordinator at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Mary Vydysh
  Financial manager at Zaporizhzhia Charitable Fund Unity for the Future
  Raisa Ostapets
  Local Coordinator at Unity for the Future Charitable Fund
  Kadri Tiisvelt
  COO│ Project Manager at Garage48
  Jana Saastamoinen
  Project Manager at Garage48
  Noora Ustav
  Project Manager at Garage48
  Kadi Aguraijuja
  Project Manager at Garage48

  The Programme is brought to you by: