Garage48 Empowering Women häkatonide seeria sai alguse Eestist enam kui 10 aastat tagasi. Oleme korraldanud naiste võimestamisele fokuseeritud häkatone ja ettevõtlusprogramme Ukrainas, Keenias, Lätis, Rootsis ja Afghanistanis.
“Oleme programmi luues ka ise rakendanud neid põhimõtteid, mida programmis alustavatele naisettevõtjatele edasi anname. Probleemipõhisusest lähtudes on Empowering Women Eestis ainulaadne naiste ettevõtlikkuse võimestamisele suunatud programm, keskendudes kõige varajasemas - ideestamise faasis - olevatele ja ettevõtlusega alustada soovivatele naistele, ning toetab peamiselt mikroettevõtlust traditisioonilistes sektorites. Programmi eesmärgiks on rakendada iduettevõtluse parimaid praktikaid ja parimaid praktikuid - ettevõtjaid ja tegutsevaid eksperte - naiste juhitud väikeettevõtete loomiseks,”selgitab Kadri Tiisvelt, Garage48 projektijuht ja Empowering Women programmi korraldaja.
Programmi teise etapi, häkatoni finaalpäev Ilmaveerel, Setomaal.
Programmi võlu peitub selle intensiivsuses ja mitmekesisuses
Programm toimub kahes keeles ning ühiselt on tegutsemas 58 naist üle Eesti: Tallinnast, Tartust, Pärnust, Hiiumaalt, Raplast, Rakverest, Põlvast, Narvast, Jõhvist, Kohtla-Järvelt ja Sillamäelt. Ettevõtlusideed on tervise ja heaolu, hariduse, jätkusuutlikkuse, rõivadisaini, sisustuse, toitlustuse ning iluteenuste valdkondadest.
Swedbank on olnud Empowering Women ettevõtlusprogrammi partner juba kolm aastat.
“”Empowering Women” tugevuseks ja selgeks eristajaks on selle ettevõtlusprogrammi praktilisus. Kuigi programm on väga intensiivne, siis vaid kolmenädalase pingutusega on võimalik mentorite toel valmis saada väga tugev äriplaan. Selle põhjal on edasi liikuda juba tunduvalt julgem. Ka neil, kes oma ettevõtet üksinda alustavad. Oma ettevõttega alustamine nõuab nii julgust kui valmidust riske võtta. Programmi läbimine toetab ja annab kindlust, et soovitu reaalsuseks teha,”
ütles Swedbanki start-up’i segmendi juht Triin Preem.
Empowering Women ja Garage48 juhtmentor ja kaaskorraldaja Maarika Truu hinnangul on ettevõtlusprogrammi võlu ja unikaalsus selle mitmekesisus – programmis osaleb tiime kõikidest sektoritest, alustades põllumajandusest ja lõpetades iluteenustega, arvestataval hulgal on sel aastal ka tehnoloogilisi iduettevõtte algeid.
“Programmi tulevate naiste teadmised ettevõtlusest väga erineval tasemel – osad alles teevad oma esimesi samme, teistel on väikeettevõtluse kogemus juba olemas, ning nad soovivad laiendada oma tegevust. Üks ühiseid näitajaid on see, et enamus on oma ala spetsialistid ja entusiastid, kes tahavad oma teadmisi nüüd ka ettevõtluses rakendada. Programmi jooksul on naistel suurepärane võimalus jagada oma kogemust ja õppida ka teiste sektorite näidetest, testida kiiresti oma oletusi ning arendada äriplaani,”
rääkis Truu ning lisas, et inkubatsiooni valitud tiimidel saab olema küll intensiivne arendusperiood, kuid nii mõneski naises on näha tugevat potentsiaali ja jätkusuutliku ettevõtte juhti.
Programmi teise etapi, häkatoni finaali avasõnad.
Programmi osalevad seekord nii pagulas- kui ka kohaliku tasutaga naised
“Empowering Women” kahest esimesest programmist on alustamiseks vajaliku toe saanud enam kui 90 naisettevõtjat, kes on Ukraina sõja eest Eestisse põgenenud, ning siin oma elu ettevõtjatena üles ehitamas. Osalejad on programmi puhul väärtustanud enim praktiseerivate ettevõtjate ja ekspertide poolt jagatud teadmisi ja mentorlustuge, loodud kontaktivõrgustikku Eesti tegutsevate ettevõtjate ja teiste ettevõtlike naiste seas, ning julgustust ja inspiratsiooni ettevõtlusteekonnal alustamiseks.
“Sel aastal tulevad inkubatsiooniprogrammi pääsenud tiimid kokku erinevatest kogukondadest ning kõik äriideed on väga omanäolised ja paljulubavad. Mul on hea meel, et programmis osalejad said lisaks ettevõtlusega seotud kasulikele teadmistele võimaluse luua ka võrgustiku, kus kohalikud ja rändetaustaga naised ettevõtlusteekonnal teineteist toetavad,”
rääkis Eesti Pagulasabi toimetulekuprogrammi spetsialist Grete Karelsohn.
Programmis osales sel aastal 35 Ukraina sõjapagulaste tiimi.
Naisettevõtlusel on kõrge arengupotentsiaal
Programm on osutunud oodatust populaarsemaks, tõestades naisettevõtluse toetamise vajadust Eestis. Naisettevõtluse potentsiaali näitavad mitmed faktid. Euroopa Soolise Võrdõiguslikkuse Instituut (EIGE) soolise võrdõiguslikkuse indeks on Eestis 2023. aasta seisuga 60,2, kus 100 tähistab täielikku võrdsust, ning mis jätab Eesti Euroopas 22. kohale ning 10 punkti allapoole EL keskmist.
OECD “The Missing Entrepreneurs” raporti kohaselt on Euroopa Liidus soolisest ebavõrdsusest tulenev ettevõtluslõhe vähenemas, kuid Eestis on see lõhe viimastel aastatel oluliselt suurenenud. Eesti Statistikaameti viimaste andmete kohaselt on vaid 30,6% ettevõtjatest Eestis naised.
Ettevõtlusprogrammi “Empowering Women” viivad läbi Eesti Pagulasabi, Garage48 ja Swedbank ning partneriteks on EENA ja OBJEKT. Programmi kaasrahastavad Swedbank, Garage48, Eesti Pagulasabi, OBJEKT ja Euroopa Liit.
📸 Maanus Kullamaa, Aparaator.
#g48empowher