Garage48 experiences and expositions is a hackathon that aims to explain phenomenons and known patterns through physical inventions. Garage48 and SPARK Makerlab in co-operation with Ahhaa Science Centre will create all opportunities to give the joy of discovery - either you are a high-school student or a working expert - and shake our world through experiences.
The event is happening in Estonian.
--
Garage48 elamused ja ekspositsioonid on esmakordne arendusnädalavahetus selgitamaks seaduspärasusi ja nähtusi läbi esemeliste leiutiste. Garage48 ja SPARK Makerlab koostöös teaduskeskusega Ahhaa loovad üheks nädalavahetuseks kõik võimalused, et terased tudengid, ärksad keskkooliõpilased ja ka ametis spetsialistid saaksid valmistada prototüüpe, mis aitaksid teadus- ja hariduskeskustel, sh muuseumidel ja koolidel pakkuda avastamisrõõmu erinevas eas inimestele.
Ühtlasi on see häkaton Teadlaste Öö Festivali avapauk (www.teadlasteöö.ee) ning kuulub Tartu tudengite sügispäevade kavasse (www.studentdays.ee).
22.-24. septembril saab Tartus SPARK HUB'i ja SPARK Makerlabi ruumidest riistvara mängulava mehhatroonikutele, elektroonikutele, tarkvaraspetsialistidele, UI/UX disaineritele, tootedisaineritele/meistritele, serveri programmeerijatele, mobiili-/veebiäpi arendajatele ning idee omanikele, et üheskoos senini nähtav ja tajutav käega katsutavaks muuta.
Siin sünnivad uued atraktiivsed ekspositsioonid muuseumitele ja teaduskeskustele, tehnoloogiaspetsialistid ning prototüüpide loojad saavad tuttavaks ja sõpradeks teadusega ning muuseumite töötajad, teadlased ja disainerid-insenerid inspireeruvad koostööks.
Kohapeal on kasutada SPARK Makerlabi ruumid, töövahendid ning materjalid füüsilise prototüübi valmistamiseks – nii disainiks kui elektroonika-mehhatroonika jaoks. Ise võta kaasa arvuti, pliiats ja paber ning raputame koos läbi elamuste meie kõigi maailma.
Nimekirjad kasutada olevatest vahenditest leiad siit:
VAHENDID
MATERJALID
Kui sul on arendusidee, siis ole valmis reedel 90 sekundi jooksul oma plaani teistele osalejatele tutvustama. Kohapeal komplekteerime tegusad tiimid, kes töötavad Makerlabi oivalise meeskonna ja avarapilguliste mentorite abil kuni pühapäevani välja. Tulemuste esitlemine pühapäeva õhtul SPARK HUB’is on avatud kõigile.
Jälgi ürituse lisainfot ja uuendusi Facebookis.
EELÜRITUS
22. septembril 14.30-16.00 Ahhaa Teaduskeskuses
Eelüritusel on võimalus tutvuda Ahhaa eksponaatide ja nende tööloogikaga ning saada aimu muuseumieksponaatide hingeelust ja vajadustest eelseisvaks häkatoniks.
Registreeru eelüritusele SIIN.
Reede, 22. september
14.30 - Eelüritus Ahhaa teaduskeskuses
17.00 - Saabumine ja tervitus
17.30 - Formaadi tutvustus ja ideede esitamine
19.00 - Paus
19.15 - Ideede esitamine ja tiimide moodustamine
20.30 - Tiimitöö algab!
Laupäev, 23. september
09.00 - Hommikusöök. Tiimitöö jätkub...
10.00 - Vaheülevaatus #1
11.00 - Tiimitööga liituvad mentorid
13.00 - Lõuna
17.30 - Pühapäevase finaalesitluse info
18.00 - Vaheülevaatus #2. Tiimitöö jätkub...
19.00 - Õhtusöök
20.00 - Tiimitöö jätkub...
Pühapäev, 24. september
09.00 - Hommikusöök. Tiimitöö jätkub...
09.30 - Vaheülevaatus #3
10.00 - Finaalesitluse harjutamine #1
13.00 - Lõuna
14.00 - Finaalesitluse harjutamine #2
15.30 - Koristamine
16.00 - Snäkipaus
17.00 - FINAALESITLUSED - publikule avatud
18.30 - Snäkipaus
19.00 - Parimate tiimide auhindamine
Ürituse uksed avatakse reedel kell 17.00. Palun tule kohale õigeaegselt, kuna registreerumisprotsess võib võtta aega. Vahepealne aeg enne ürituse ametlikku avamist on suurepärane võimalus kaasosalejatega tuttavaks saada. Täpsema info jaoks tutvu ajakavaga (AGENDA).
MIDA KAASA VÕTTA?
Positiivne suhtumine, avatud mõtlemine ja kuhjaga energiat! Kõik, mida sa vajad kiireloomuliseks prototüüpimiseks. Kohapeal on olemas materjalid ja töövahendid, kuid kindluse mõttes soovitame sul ka oma vahendeid või materjale kaasa võtta, mida saad ise kasutada või mõnele teisele tiimile jagada.
Kui sa ehitad oma tiimiga pühapäeva õhtuks midagi sellist, mis tõeliselt töötab, saate te selle oma tiimiga koju viia ja selle kalla töötamist jätkata. Me ei palu ehitatud prototüüpe tükkideks võtta ja koostisosi tagastada.
Palun võta kaasa:
sülearvuti
paber
pliiats
3-5 meetri pikkune pikendusjuhe (kuna elektriühendus võib olla kaugemal)
kõikvõimalikud laadijad
Soovi korral:
fotokaamera fotode tegemiseks ja jagamiseks
visiitkaardid
vahetusjalanõud
magamiskott kohapeal ööbimiseks
IDEEDE ETTE KANDMINE
Reede õhtul kantakse ideed ette liftikõne meetodil 90 sekundi jooksul. Ole valmis moderaatori või publiku lühikesteks küsimusteks.
Liftikõne toetuseks palume ette valmistada 1 PDF slaidi. Slaid tuleks saata reedeks, hiljemalt kell 15.00 (22.09.) e-mailile
projekt@makerlab.ee
(Pealkiri: projekti nimi).
Liftikõneks võta arvesse järgmisi nõuandeid:
- Kirjelda lühidalt enda tausta (10 sek)
- Mis on idee/tulevase toote nimi (5 sek)
- Milles idee seisneb? Millist probleemi idee lahendab? Sihtrühma suurus ja kirjeldus (30 sek)
- Tehniline ja kasutamise loogika lahendus (30 sek)
- Vähim toote plaan/eesmärk ja plaan 48 tunniks. Keda sa oma tiimi idee ehitamiseks vajad? (20 sek)
NB! Harjuta oma ettekannet sõprade või perega enne esitlemist! 90 sekundit läheb väga ruttu mööda!
TIIMIDE MOODUSTAMINE
Kui ideede esitlemine on läbi, paneme me ideed paberil seinale. Iga osaleja saab valida oma lemmik idee, selle paberi juurde koonduda ning niimoodi moodustuvad tiimid. Tavapäraselt saavad tiimi kokku ligi pooled esitatud ideed. Kui Sinu idee või soovitud töögrupp tiimi kokku ei saa - näiteks kui on puudu mõni oluline spetsialist), siis palume sul liituda mõne teise idee ja tiimiga.
Keskmiselt on tiimis 5-7 inimest ning tiim peaks olema “tasakaalus” - kõik vajalikud rollid peaksid olema kaetud, et toode saaks 48 tunni jooksul valmis ning esitlemisväärse disaini.
TÖÖTAMINE TIIMIDES
Pärast tiimide moodustamist määravad organiseerijad igale töögrupile kogu nädalavahetuseks oma kindla ruumi. Ruumi jõudes peaksite alustama tiimis rollide jagamisest ja toote visiooni paika panemisest ning hakkama koheselt selle kallal töötama.
On väga oluline, et teie tiimis oleks projekti-/tiimijuht, kelle ülesandeks on hoida tähelepanu kellal ning tiimi töö progressil. 48 tundi on väga lühike aeg!
TOIT ja JOOGID
Osalejatele pakutakse hommikusööki ja lõunasööki laupäeval ja pühapäeval ning õhtusööki laupäeval. Vahepeal on ürituse vältel olemas snäkid ning kohv ja tee, et hoida osalejate jõudu ja nutikust prototüüpide ehitamisel.
MENTORID
Kogu nädalavahetuse jooksul on häkatonil olemas erialased mentorid, kes koos tiimidega prototüüpide valmimise nimel töötavad. Kohapeal on Makerlabi A-rühm, kes juhendab kohapealsete masinate ja tööriistade kasutamist ning aitab ületamatutena tunduvate tehniliste takistuste korral. Ole avatud ja aktiivne ning küsi mentoritelt nõu ja kontakte.
Palun kanna kogu ürituse jooksul oma nimekaarti, v.a. Makerlabis masinatega töötades. NImekaart aitab paremini uusi tuttavaid leida ning tagab ka sissepääsu ürituse ruumidesse. Järgi tähelepanelikult ja kohusetundlikult ohutusreegleid masinate ja töövahendite kasutamisel ning käitu tööruumides viisakalt. Küsimuste korral küsi alati julgelt abi ja ära hakka üksinda võõraid masinaid katsetama. Järgi maja turvareegleid ja üldist maja heakorda, mida selgitatakse ürituse alguses.
Üldiselt ole avatud, loo uusi tutvusi, jaga oma ideesid ning anna oma tagasisidet teistele ideedele ja tiimidele.
KÕIGE OLULISEM - tunne häkatonist rõõmu!